Burun Estetiği İzmir

Yüzümüzde estetik açıdan büyük önem taşıyan buruna hem görünüm hem de sağlık açısından önemli görevler düşmektedir. Yüzün tam merkezinde yer aldığı için burundaki estetik bozukluklar kişiyi rahatsız edebilir ve sosyal hayatını etkileyebilir. Bu yüzden insanlar burun estetiği için cerrahi işlemlere başvuruyorlar. Burnun yüzün diğer bölümleriyle olan oranı şekillendirilirse burun yüz ile uyumlu bir görünüme kavuşacak ve kişiyi estetik olarak memnun edecektir. Kişinin yüzü ne kadar güzel olursa olsun, burundaki estetik uyumsuzluk veya kusurlar bu güzelliği gölgede bırakmaktadır. Bu durum insanlarda özgüven kaybına yol açarken, psikolojik rahatsızlıkları dahi beraberinde getirebilmektedir.

 
Estetik problemlerin yanı sıra septum eğriliği ve burun kırığı gibi fiziksel problemler de özellikle nefes almada önemli sağlık sorunlarına neden olur. Bu sebeplerden dolayı kişiler daha estetik ve fonksiyonel bir buruna sahip olma isteği ile burun estetiği ameliyatlarına yönelirler.
 
 

Burun Estetiği Nedir?

İzmir rinoplasti olarak da adlandırılan rinoplastide burundaki şekil bozuklukları veya burnun boyutları kalıcı olarak düzeltilir. Yani burun estetiği ameliyatlarında burnu büyütme veya küçültme, düzleştirme gibi işlemler yapılmaktadır. Kısaca burnu yüz ile estetik olarak orantılı bir duruma getirmek için yapılan müdahaledir. Bazı kişilerde sadece burnun şekli değişmekle kalmaz, aynı zamanda nazal septumun (nazal septum) düzeltilmesi de yapılır. Burun boşluğunu ikiye bölen kıkırdak ve kemikten oluşan bir yapı olan septumun düzeltilmesini içeren burun estetiği ameliyatına septorinoplasti denir.

 

Burun Estetiğinde Doktor Seçimi

Rinoplasti cerrahi olarak komplike bir operasyon olduğu için mutlaka alanında uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır. Burun yüzün ortasında yer aldığı için estetik açıdan stratejik öneme sahiptir ve bu alanda yapılacak her işlem kritik öneme sahiptir.

 
Burun estetiği ameliyatlarında başarı, cerrahın tecrübesi ve bugüne kadar gerçekleştirdiği ameliyat sayısı ile doğru orantılıdır. Ameliyattan önce hasta ve cerrah iyi iletişim kurmalı, beklentilerini ve dikkat edilmesi gereken noktaları birbirlerine açıklamalıdır. Bu süreçte hastanın cerraha tam olarak güvenmesi, beklentilerini net bir şekilde ifade etmesi ve cerrahın bu beklentilere doğru cevap verebilmesi çok önemlidir.
 
 

Burun Estetiği Ameliyatı Teknikleri

Burun estetiği ameliyatları kapalı ve açık olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Kapalı cerrahi yönteminde gelişen travma minimaldir ve tıpta minimal invaziv cerrahi prensipleriyle uyumlu kabul edilir. Ancak bazı durumlarda kapalı burun ameliyatı yetersiz kalabilmekte, özellikle hastanın solunum problemlerini gidermeye yönelik yapılan ameliyatlar kapalı olarak gerçekleştirilememektedir. Bu gibi durumlarda tedavi yöntemi olarak açık burun ameliyatı önerilmektedir. Ameliyatın başarılı olması için hekimin teknikler hakkında tam bilgi sahibi olması gerekir. Genel olarak ameliyatların %95'i kapalı rinoplasti ameliyatlarıdır ve dışarıdan herhangi bir kesi gerektirmeden yapılan ameliyatlardır.


 

 

Burun Estetiği (Nazoplasti) Nedir?

Burun estetiği ameliyatları kapalı ve açık olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Kapalı cerrahi yönteminde gelişen travma minimaldir ve tıpta minimal invaziv cerrahi prensipleriyle uyumlu kabul edilir. Ancak bazı durumlarda kapalı burun ameliyatı yetersiz kalabilmekte, özellikle hastanın solunum problemlerini gidermeye yönelik yapılan ameliyatlar kapalı olarak gerçekleştirilememektedir. Bu gibi durumlarda tedavi yöntemi olarak açık burun ameliyatı önerilmektedir. Ameliyatın başarılı olması için hekimin teknikler hakkında tam bilgi sahibi olması gerekir. Genel olarak ameliyatların %95'i kapalı rinoplasti ameliyatlarıdır ve dışarıdan herhangi bir kesi gerektirmeden yapılan ameliyatlardır.Burun estetiği ameliyatları kapalı ve açık olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Kapalı cerrahi yönteminde gelişen travma minimaldir ve tıpta minimal invaziv cerrahi prensipleriyle uyumlu kabul edilir. Ancak bazı durumlarda kapalı burun ameliyatı yetersiz kalabilmekte, özellikle hastanın solunum problemlerini gidermeye yönelik yapılan ameliyatlar kapalı olarak gerçekleştirilememektedir. Bu gibi durumlarda tedavi yöntemi olarak açık burun ameliyatı önerilmektedir. Ameliyatın başarılı olması için hekimin teknikler hakkında tam bilgi sahibi olması gerekir. Genel olarak ameliyatların %95'i kapalı rinoplasti ameliyatlarıdır ve dışarıdan herhangi bir kesi gerektirmeden yapılan ameliyatlardır.

 

Burun Estetiği (Nazoplasti) Nedir?

Rinoplasti temel olarak burnun yeniden şekillendirilmesi olarak tanımlanır. Rinoplasti operasyonlarında amaç burnun fonksiyonel yapısını eski haline getirmek ve buruna estetik açıdan güzel bir görünüm kazandırmaktır. Cerrahi işlemler sayesinde burun yüz ile daha uyumlu hale getirilir.

 

Daha Önce Burun Estetiği Olan Kişiler

Daha önce burun estetiği yaptırmış kişilerde tekrar ameliyat gerektiren durumlar ortaya çıkarsa, ameliyat olmamış kişilere göre risk artacaktır. Burun revizyonu adı verilen ikinci operasyonlar çok daha hassas koşullarda yapılmalıdır. Bu ameliyatlara ihtiyaç duyulmasının temel nedenlerinden biri, kişilerin ilk estetik operasyonun sonucundan memnun kalmamaları veya ilk operasyondan sonra sağlık sorunlarının giderilememesidir. Bu gibi durumlarda cerrahın yetkinliği devreye girer, bu nedenle cerrah herhangi bir aksilik durumunda teknik bilgi ve alternatif yöntemler konusunda tam bilgiye sahip olmalıdır. İlk ameliyatta bir sorun varsa bu sorun ikinci ameliyatta daha büyük sorunlara neden olabilir ve bu da cerrahın çok hassas çalışmasını gerektirir. Daha önce işlem görmemiş burun alt bölgesi ile ameliyatlı burun yapısı ve anatomisi birbirinden tamamen farklıdır. Bu yapıda meydana gelen anatomik kusurların detaylı olarak incelenmesi ikinci ameliyatın başarı oranının daha yüksek olmasını sağlayacaktır.

 

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı İzmir

Ameliyattan önce burun fotoğraflanarak sanal ortama aktarılır ve üzerinde yapılacak değişikliklere cerrah ve hastanın interaktif görüşmesi sonucunda karar verilir. Ameliyat sonrası elde edilecek görüntü hasta ile paylaşılır. Hastanın operasyon öncesi dikkat etmesi gereken durumlar hekim tarafından bilgilendirilecektir. Bu durumlar özellikle dikkate alınmalı ve gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

 
Rinoplasti sonrası bazı hastalar aynı gün hastaneden taburcu olurken bazı hastaların bir gün hastanede kalması gerekebilir. Burun estetiği ameliyatları tam teşekküllü hastanelerde yapılmalıdır. Burun estetiği ameliyatından sonra hastaya tampon uygulanır.
 
Operasyon süresi genellikle 1-2 saat arasındadır. Operasyon sırasında burun üzerindeki deri tabakası, kemik ve kıkırdak burnu oluşturan çatıdan tamamen ayrılır, gerekli operasyon yapıldıktan sonra bu parçalar tekrar yerine yerleştirilir. Bu işlem sırasında cerrah hasta ile önceden kararlaştırılan yöntemleri uygular.
 
 

Burun Estetiği Operasyonu Sonrası

İzmir burun estetiği ameliyatından sonraki ilk 24 saatte yüzde şişlik, burun ve baş bölgesinde ağırlık hissi oluşabilir. Bu komplikasyonların en hafif şekilde atlatılabilmesi için gerekli ağrı kesiciler doktor tarafından verilecektir. Ameliyattan sonra göz çevresinde morluk oluşabilir ve 1-2 gün sürebilir. Bu bölgeye soğuk kompres uygulamak şişlik derecesini azaltabilir ve hastanın daha rahat hissetmesini sağlayabilir. Başarılı operasyonlardan sonra hissedilen ağrı daha az olacaktır. Ameliyat sonrası göz çevresindeki şişliklerin süresi yaklaşık 1 hafta, morlukların iyileşme süresi ise yaklaşık 2 haftadır. Ameliyattan sonra ortaya çıkan ancak dikkatli muayene edilmezse dışarıdan kolayca fark edilemeyen şişlikler birkaç ay sonra tamamen kaybolacaktır. Ameliyattan sonraki ilk günlerde az miktarda kanama ve birkaç hafta sürebilen burun tıkanıklığı normal kabul edilir. Kanamayı önlemek için tampon uygulanırsa bu tampon birkaç gün içinde çıkarılır ve hasta daha rahat bir yaşam sürer.

 

Burun Ucu Estetiği İzmir

Burun ucunun görünümü genel olarak burnun çok önemli bir parçası olarak kabul edilir. Burun ucunun en sık görülen şekil bozuklukları şunlardır: Burun deliğinde asimetri, geniş burun ucu, düşük burun ucu ve farklı şekil bozuklukları. Burun ucu estetiği, kemikli yapıya dokunmadan sadece burun ucunda bulunan kıkırdak ve yumuşak dokuya operasyon yapılarak gerçekleştirilir.

 

Burun Ucu Estetiği İçin Uygun Olan Hastalar

Burun ucu estetiği ameliyatı düşünen hastaların hem mental hem de psikolojik yeterliliğe ve anatomik gelişimin yeterliliğine ihtiyacı vardır. Kemik gelişiminin tamamlanmasında hastadan hastaya değişiklikler olsa da ortalama 16-18 yaşları arasında tamamlanır. Bazı acil durumlar, travmatik veya doğum sonrası sorunlar için bu yaş daha erkene alınarak burun ucu estetiği yaptırılabilir.

 

Burun Ucu Estetiği ile Yapılanlar

Burun ucu estetiği uygulamaları ile düşüklük, asimetrik durum, eğrilikler, ters V görünümü, burun ucunda düzleşme, burun deliklerinde aşırı açıklık veya burun ucunun uzunluğu gibi tüm deformiteler ve orantısızlıklar düzeltilebilir. Burun ucu estetiği üst dudak ile daraltılabilir, genişletilebilir, küçültülebilir, büyütülebilir, kaldırılabilir, indirilebilir veya yakınlaştırılabilir. Burun ucunda görülen tüm şekil bozuklukları giderilebilir, burun deliğinde asimetri veya burun deliğinin küçültülmesi uygulanabilir. Böylece burun ucunda hem fonksiyonel hem de estetik olarak daha doğal ve sağlıklı bir görünüm elde edilecektir. Burun ucundaki şekil bozuklukları, nefes alma ve koku alma işlevini etkileyebilecek sorunları temsil eder.

 
Burun ucu estetiği düşünen hastalarla yapılan muayenede öncelikle hastanın şikayetleri ve istekleri belirlenir. Daha sonra burun üzerinde fizik muayene yapılır. Mevcut yapısal ve şekil kusurları ortaya çıkar. Başarılı ve doğru bir burun ucu ameliyatı sonucunda hastalar mevcut şikayetlerinden kurtulacaktır.
 
Hasta ve doktor muayeneleri tamamlandıktan sonra burun ucu estetiği ameliyatı için tarih belirlenir. Hastalar için diğer burun ameliyatlarına göre daha kısa ve kolay bir işlemdir. Başarılı bir burun ucu estetiği operasyonu, pratik ve kolay bir işlem olmasının yanı sıra hastanın görünümü açısından da büyük fark yaratacaktır. Diğer burun ameliyatlarında olduğu gibi hastalar operasyondan sonra burun bölgesini korumalı ve bakımına dikkat etmelidir.
 
 

İzmir Burun Estetiği (Rinoplasti) Fiyatları

İlgili yasal düzenlemeler nedeniyle burun estetiği ameliyatının maliyetini açıklayamıyoruz. Operasyon fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ameliyat fiyatlarının belirlenmesinde temel etkenler muayene tespitleri ve ameliyatı yapacak cerrahın bilgi ve tecrübesidir. Ayrıca ameliyatın yapılacağı şehre göre fiyatlar değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin, Ankara ve İzmir gibi iki farklı şehirde burun estetiği ameliyatı ücretleri farklı olacaktır.