Güzel bir burun bakışlarımızdaki anlama derinlik verir ve yüz güzelliğimizi kesinlikle arttırır. Bu yüzden pek çok kimse burnunun cinsiyetine, yaşına ve yüz şekline uygun güzel görünümde olmasını ister.  Ancak burun sadece estetik bir organ değildir Aynı zamanda nefes almamızı, alınan nefesin sağlıklı olması için nemlenmesini sağlar. Bunun dışında koku almadan sorumludur. Tat duyusuna da çok önemli katkı yapar. Grip olduğumuzda burnumuz tıkandığı için yediklerimizden tat alamamamız bu yüzdendir.

Burnumuzda şekille ilgili problemler olduğunda sadece buna odaklanıp o kapalı kutunun içindeki inanılmaz sistemde var olan kusurları görmezden gelirsek belki iyi gözüken bir buruna sahip olabiliriz, ama diğer fonksiyonlarda azalmalarla yaşam kalitemizi kötüleştirebiliriz.

Yaşlandıkça akciğer kapasitemizin düştüğünü hesaba katarsak fonksiyonlar açıdan gözetilmemiş operasyonlar özellikle ileri yaşlarda yaşam kalitemizi düşüren burun problemlerine yol açabilir.

Bu yüzden burun düzeltme ameliyatlarında burun içinin endoskopik muayenelerinin yapılması, gerekirse radyolojik tetkiklerle endoskopide izlenemeyen alanların da görülmesi, sonrasında burnun tüm problemlerini ortadan kaldıracak bir işlemin yapılması daha doğru bir yöntemdir.

Burun sadece estetik bir yapı değildir, nefes almamızı ve koku almamızı sağlar, nefesimizi nemlendirir ve tad duyusuna etki eder.